Ayakkabı Kullanma Kılavuzu

› Ayakkabı giyilirken ve çıkartılırken bağcıkları çözülmelidir, bağcıksız ayakkabılarda ise çekecek kullanılmalıdır.

› Ayakkabı ayağınıza uygun ölçüde olmalıdır. Ayağa küçük ve büyük gelen ayakkabılar erken deformasyon, astar yırtılması gibi sorunlara yol açar.

› Ayakkabı rutubetli ortamlarda bekletilmemelidir.

› Islak ayakkabılar oda sıcaklığında kurutulmalıdır. Direkt güneş ışığı altında veya herhangi ısı kaynağının altında kurutulduğu taktirde ayakkabıların yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.

› Nubuk veya süet malzemeden üretilmiş ayakkabılar uygun sertlikte bir fırça veya silgi ile temizlenmeli, kesinlikle yıkanmamalıdır.

› Ayakkabılar kesinlikle çamaşır makinesinde veya elde yıkanmamalıdır.

› Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saat içinde buharlaşır. Bu nedenle ayakkabıların 1 gün arayla giyilmesi ayakkabının daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

› Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.

› Deri ayakkabılar kendi renginde boya veya natural cila ile cilalanmalıdır.

› Astar kullanılmayan ayakkabılarda derinin rengi ayak ve çoraplara çıkabilir.

› Ayakkabıların muhtemel kokulara karşı mutlaka havalandırılarak kaldırılması ve deformasyonu önlemek için kalıp kullanılması gerekmektedir.

› Üst el dikişli ayakkabılarda (saraçlı tabir edilen) dikiş yerlerinden, taban ve yan kısımdaki derinin birleştiği bölümlerden su alması doğaldır. Dolayısıyla yağmurlu havalarda giyilmemesi tavsiye edilir.

› Ayakkabı üzerinde "su geçirmez özelliği mevcuttur" ibaresi yok ise yağmurlu ve karlı havalarda su geçirebilir.

Son Güncellenme: 07 Mayıs 2021